Microchip Technology PIC24FJ128GB406-I/MR
PIC24FJ128GB406-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB406-I/MR
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ128GB406-I/MR.pdf
Availability of PIC24FJ128GB406-I/MR
QUANTITY
PIC24FJ128GB406-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB406-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB406-I/MR
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB406-I/MR
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB406-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB406-I/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB406-I/MR
TERM BLOCK FUSE W/DISCON LEVER datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE GAUGE 1PSI SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf