Microchip Technology PIC24FJ256GA412-I/BG
PIC24FJ256GA412-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GA412-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ256GA412-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ256GA412-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ256GA412-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GA412-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GA412-I/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O102
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GA412-I/BG
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GA412-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GA412-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ256GA412-I/BG
DIODE MODULE 30V 440A TO244AB datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FULL DUPLEX 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 45POS datasheet.pdf
TRCK COVER datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC READER/WRITER 32HVQFN VER.2 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf