Microchip Technology PIC24FJ256GB406-I/MR
PIC24FJ256GB406-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GB406-I/MR
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ256GB406-I/MR.pdf
Availability of PIC24FJ256GB406-I/MR
QUANTITY
PIC24FJ256GB406-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GB406-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GB406-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GB406-I/MR
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GB406-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GB406-I/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ256GB406-I/MR
INDUCT ARRAY 6 COIL 7.94UH SMD datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 2POS 20AWG SMD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.52"L X 2.79"W datasheet.pdf
SUSPENSION TUBE 50MM OUT RECT 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf