Vicor Corporation V300C48H150BS
V300C48H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300C48H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300C48H150BS.pdf
Availability of V300C48H150BS
QUANTITY
V300C48H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48H150BS
Internal Part NumberEIS-V300C48H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48H150BS
Related LinksV300C4, V300C48H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48H150BS Details Description
Related parts for V300C48H150BS
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100 DL SMD datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 8GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 249 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf