Microchip Technology PIC24FJ32GA102-I/SP
PIC24FJ32GA102-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32GA102-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC24FJ32GA102-I/SP.pdf
Availability of PIC24FJ32GA102-I/SP
QUANTITY
PIC24FJ32GA102-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32GA102-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32GA102-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Additional Fabrication Site 11/Oct/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32GA102-I/SP
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32GA102-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32GA102-I/SP Details Description
Related parts for PIC24FJ32GA102-I/SP
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
22+22 DIL VERT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
STRIP MARKER 18 STD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
4P IMPACT RAM 10 DLWALL 5.5 0.39 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
INDUCTOR 10.9MH COMMON MODE datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf