Microchip Technology PIC24FJ64GA310-I/BG
PIC24FJ64GA310-I/BG picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA310-I/BG
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 121XBGA
Datasheet Download
PIC24FJ64GA310-I/BG.pdf
Availability of PIC24FJ64GA310-I/BG
QUANTITY
PIC24FJ64GA310-I/BG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA310-I/BG
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA310-I/BG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FJ128GA310 Errata Update 18/Nov/2013
PIC24FJ128GA310 Datasheet Update 17/Mar/2014
PIC24FJ128GA310 Errata/Datasheet Update 30/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-TFBGA
Supplier Device Package121-TFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA310-I/BG
Related LinksPIC24FJ64, PIC24FJ64GA310-I/BG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA310-I/BG Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA310-I/BG
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9.4A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1A 200 MOHM TH datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO 1.8W 10-MSOP datasheet.pdf
RES 191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 50.8MM CIRC 5/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf