Microchip Technology PIC24FV16KA304T-I/MV
PIC24FV16KA304T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FV16KA304T-I/MV
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN
Datasheet Download
PIC24FV16KA304T-I/MV.pdf
Availability of PIC24FV16KA304T-I/MV
QUANTITY
PIC24FV16KA304T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FV16KA304T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC24FV16KA304T-I/MV
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size16KB (5.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FV16KA304T-I/MV
Related LinksPIC24FV16K, PIC24FV16KA304T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FV16KA304T-I/MV Details Description
Related parts for PIC24FV16KA304T-I/MV
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
LED PANEL MNT INDICATOR datasheet.pdf
BOARD EVAL SI2457 + SI3008 16PIN datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 18POS .100 TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 33UH 4LINE SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLACK SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf