Microchip Technology PIC24HJ64GP504-H/ML
PIC24HJ64GP504-H/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24HJ64GP504-H/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24HJ64GP504-H/ML.pdf
Availability of PIC24HJ64GP504-H/ML
QUANTITY
PIC24HJ64GP504-H/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24HJ64GP504-H/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24HJ64GP504-H/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
SeriesPIC® 24H
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24HJ64GP504-H/ML
Related LinksPIC24HJ64, PIC24HJ64GP504-H/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24HJ64GP504-H/ML Details Description
Related parts for PIC24HJ64GP504-H/ML
Crystal 65.5360kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
LATCH HANDLE PADLOCKING 1PT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
GDS A CRIMPING TOOL FC 1-2-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf