Microchip Technology PIC32MX120F064HT-50I/MR
PIC32MX120F064HT-50I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX120F064HT-50I/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX120F064HT-50I/MR.pdf
Availability of PIC32MX120F064HT-50I/MR
QUANTITY
PIC32MX120F064HT-50I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX120F064HT-50I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX120F064HT-50I/MR
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (64K x 8)
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX120F064HT-50I/MR
Related LinksPIC32MX120F, PIC32MX120F064HT-50I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX120F064HT-50I/MR Details Description
Related parts for PIC32MX120F064HT-50I/MR
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 512MB 184DIMM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG12G/AF12/AFG12G datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
BEAD FERRITE 30 OHM 500MA 3216 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf