Microchip Technology PIC32MX130F128L-50I/PF
PIC32MX130F128L-50I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX130F128L-50I/PF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX130F128L-50I/PF.pdf
Availability of PIC32MX130F128L-50I/PF
QUANTITY
PIC32MX130F128L-50I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX130F128L-50I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MX130F128L-50I/PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX130F128L-50I/PF
Related LinksPIC32MX130F, PIC32MX130F128L-50I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX130F128L-50I/PF Details Description
Related parts for PIC32MX130F128L-50I/PF
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5V 12V datasheet.pdf
HOUSING 8MM RADSOK 400PCS datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.7MM PANEL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf