Microchip Technology PIC32MX130F256DT-50I/PT
PIC32MX130F256DT-50I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX130F256DT-50I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC32MX130F256DT-50I/PT.pdf
Availability of PIC32MX130F256DT-50I/PT
QUANTITY
PIC32MX130F256DT-50I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX130F256DT-50I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX130F256DT-50I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX130F256DT-50I/PT
Related LinksPIC32MX130F, PIC32MX130F256DT-50I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX130F256DT-50I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX130F256DT-50I/PT
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ARRAY 680PF 50V X8R 0504 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP 20KVP 3000PF 20% datasheet.pdf