Microchip Technology PIC32MX150F128D-50I/TL
PIC32MX150F128D-50I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX150F128D-50I/TL
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
PIC32MX150F128D-50I/TL.pdf
Availability of PIC32MX150F128D-50I/TL
QUANTITY
PIC32MX150F128D-50I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX150F128D-50I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC32MX150F128D-50I/TL
PCN Design/SpecificationPIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX150F128D-50I/TL
Related LinksPIC32MX150F, PIC32MX150F128D-50I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX150F128D-50I/TL Details Description
Related parts for PIC32MX150F128D-50I/TL
CONN HEADER 12POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
CABLE HDMI-HDMI 3M datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
3.3 W/W INERTIA LOCK PLUG HSG datasheet.pdf
MOD SBC SR9000 FWT18R PLUGGABLE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf