Microchip Technology PIC32MX230F256B-50I/SS
PIC32MX230F256B-50I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX230F256B-50I/SS
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC32MX230F256B-50I/SS.pdf
Availability of PIC32MX230F256B-50I/SS
QUANTITY
PIC32MX230F256B-50I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX230F256B-50I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC32MX230F256B-50I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX230F256B-50I/SS
Related LinksPIC32MX230F, PIC32MX230F256B-50I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX230F256B-50I/SS Details Description
Related parts for PIC32MX230F256B-50I/SS
JUMPER-H1506TR/A3049R/H1504TR 4" datasheet.pdf
IC OSC SGL TIMER 1.8MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 2506 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 23A SP1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 519MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf