ITT Cannon, LLC CA3108E20-22S
CA3108E20-22S picture photo
Mfg. Part Number
CA3108E20-22S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108E20-22S.pdf
Availability of CA3108E20-22S
QUANTITY
CA3108E20-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108E20-22S
Internal Part NumberEIS-CA3108E20-22S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108E20-22S
Related LinksCA3108, CA3108E20-22S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108E20-22S Details Description
Related parts for CA3108E20-22S
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
TV 41C 41#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
220000UF 63V 76X220MM 85C 15000H datasheet.pdf