Microchip Technology PIC32MX250F256L-V/PF
PIC32MX250F256L-V/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX250F256L-V/PF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX250F256L-V/PF.pdf
Availability of PIC32MX250F256L-V/PF
QUANTITY
PIC32MX250F256L-V/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX250F256L-V/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MX250F256L-V/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O81
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX250F256L-V/PF
Related LinksPIC32MX250, PIC32MX250F256L-V/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX250F256L-V/PF Details Description
Related parts for PIC32MX250F256L-V/PF
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SLOT REV SP SILVER datasheet.pdf
MODEM CELLULAR EV-DO DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf