Microchip Technology PIC32MX360F512LT-80I/PT
PIC32MX360F512LT-80I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX360F512LT-80I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX360F512LT-80I/PT.pdf
Availability of PIC32MX360F512LT-80I/PT
QUANTITY
PIC32MX360F512LT-80I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX360F512LT-80I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX360F512LT-80I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX360F512LT-80I/PT
Related LinksPIC32MX360F, PIC32MX360F512LT-80I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX360F512LT-80I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX360F512LT-80I/PT
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 4COL datasheet.pdf
GATE VALVE LOCKOUT DEVICE 5-6.50 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN datasheet.pdf