Vishay/Vitramon VJ0402D150KLBAP
VJ0402D150KLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D150KLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D150KLBAP.pdf
Availability of VJ0402D150KLBAP
QUANTITY
VJ0402D150KLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D150KLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D150KLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D150KLBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D150KLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D150KLBAP Details Description
Related parts for VJ0402D150KLBAP
IC DAC 12BIT MULT CMOS 16-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 10% 300V SMD datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf