Microchip Technology PIC32MX460F512L-80V/PT
PIC32MX460F512L-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX460F512L-80V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX460F512L-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX460F512L-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX460F512L-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX460F512L-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX460F512L-80V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC32 Family of Microcontrollers
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC32MX3MX4 32-bit MCUs with 512 KB Flash Memory
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Article LibraryCreating Low-Cost Bluetooth Audio Applications with 32-bit MCUs
Standard Package119
SeriesPIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size512KB (512K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX460F512L-80V/PT
Related LinksPIC32MX460F, PIC32MX460F512L-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX460F512L-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX460F512L-80V/PT
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 662XW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-CDIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf