Microchip Technology PIC32MX664F064LT-V/PT
PIC32MX664F064LT-V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX664F064LT-V/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX664F064LT-V/PT.pdf
Availability of PIC32MX664F064LT-V/PT
QUANTITY
PIC32MX664F064LT-V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX664F064LT-V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX664F064LT-V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product32-Bit PIC® Microcontroller
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 15/May/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityEthernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX664F064LT-V/PT
Related LinksPIC32MX664, PIC32MX664F064LT-V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX664F064LT-V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX664F064LT-V/PT
SNSR OPTO TRANS 5.08MM REFL C-MT datasheet.pdf
ENCODER OPT 32POS PB 6" CABLE datasheet.pdf
FOPC,BOA,76DB,SC/UPC,SM,BP datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 64 SOLID STATE datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LTC2656-H16 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf