Microchip Technology PIC32MX775F256LT-80V/PT
PIC32MX775F256LT-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX775F256LT-80V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX775F256LT-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX775F256LT-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX775F256LT-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX775F256LT-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX775F256LT-80V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured Product32-Bit PIC® Microcontroller
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 15/May/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX775F256LT-80V/PT
Related LinksPIC32MX775F, PIC32MX775F256LT-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX775F256LT-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX775F256LT-80V/PT
RES 909 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM FORK NYL 26-22AWG #6 datasheet.pdf
IC DGTL POT 6CH 256POS 24-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FIFO 256X9 SYNC 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf