NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK10X256VMD100
PK10X256VMD100 picture photo
Mfg. Part Number
PK10X256VMD100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 256KB FLASH 144MAPBGA
Datasheet Download
PK10X256VMD100.pdf
Availability of PK10X256VMD100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK10X256VMD100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK10X256VMD100
Internal Part NumberEIS-PK10X256VMD100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K10
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O104
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 37x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LBGA
Supplier Device Package144-MAPBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK10X256VMD100
PK10X256VMD100 Details Description
Related parts for PK10X256VMD100
IC MCU 32BIT ROMLESS 128LQFP datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISK 2.54MM PWR PRTCT 16GB MLC datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf