NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PK40X128VLQ100
PK40X128VLQ100 picture photo
Mfg. Part Number
PK40X128VLQ100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 128KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
PK40X128VLQ100.pdf
Availability of PK40X128VLQ100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PK40X128VLQ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PK40X128VLQ100
Internal Part NumberEIS-PK40X128VLQ100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K40
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O98
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 27x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PK40X128VLQ100
PK40X128VLQ100 Details Description
Related parts for PK40X128VLQ100
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 54POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 0804 datasheet.pdf
IC MMIC MIXER DBL-BAL 24SMD datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) SKT REC datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) SKT J/N RECP datasheet.pdf
120UF 450V 25X30MM 85C 5000H datasheet.pdf