Thomas Research Products PLED75W-012-C6250-D
PLED75W-012-C6250-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED75W-012-C6250-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 4-12V 6.25A
Datasheet Download
PLED75W-012-C6250-D.pdf
Availability of PLED75W-012-C6250-D
QUANTITY
PLED75W-012-C6250-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED75W-012-C6250-D
Internal Part NumberEIS-PLED75W-012-C6250-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelPLED75W.stpPLED-75W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED75W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output4 ~ 12 V
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED75W-012-C6250-D
Related LinksPLED75W-0, PLED75W-012-C6250-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED75W-012-C6250-D Details Description
Related parts for PLED75W-012-C6250-D
STRAIN RELIEF STVS 6 ZE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 12POS 2.54MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LW EMI 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RELAY AC PWR SWITCH 500MA 6-DIP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 20W datasheet.pdf