Nichicon PLF0J471MDO1TD
PLF0J471MDO1TD picture photo
Mfg. Part Number
PLF0J471MDO1TD
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
PLF0J471MDO1TD.pdf
Availability of PLF0J471MDO1TD
QUANTITY
PLF0J471MDO1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF0J471MDO1TD
Internal Part NumberEIS-PLF0J471MDO1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
SeriesLF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF0J471MDO1TD
Related LinksPLF0J47, PLF0J471MDO1TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLF0J471MDO1TD Details Description
Related parts for PLF0J471MDO1TD
JUMPER-H1503TR/A3048Y/H1503TR 8" datasheet.pdf
BOOT SPLASHPROOF BLK FOR M SER datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.3W AB 32TQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 5W T18 datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf