Nichicon PLF1A101MDL4
PLF1A101MDL4 picture photo
Mfg. Part Number
PLF1A101MDL4
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
PLF1A101MDL4.pdf
Availability of PLF1A101MDL4
QUANTITY
PLF1A101MDL4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1A101MDL4
Internal Part NumberEIS-PLF1A101MDL4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1A101MDL4
Related LinksPLF1A1, PLF1A101MDL4 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1A101MDL4 Details Description
Related parts for PLF1A101MDL4
CONN HEADER 3POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC RF DETECTOR\CTRLR 8-MSOP datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH REV CURR BK 6-MLP datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 28-30AWG .110 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 2CH LOW PWR 32TQFP datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf