Nichicon PLF1E560MDO2
PLF1E560MDO2 picture photo
Mfg. Part Number
PLF1E560MDO2
Brief Description
CAP POLYMER 56UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
PLF1E560MDO2.pdf
Availability of PLF1E560MDO2
QUANTITY
PLF1E560MDO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1E560MDO2
Internal Part NumberEIS-PLF1E560MDO2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1E560MDO2
Related LinksPLF1E5, PLF1E560MDO2 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1E560MDO2 Details Description
Related parts for PLF1E560MDO2
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 58POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC ACCLAIM MCU 256KB 144BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 260MW SOT723 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf