Nichicon PLG1C331MCO1TD
PLG1C331MCO1TD picture photo
Mfg. Part Number
PLG1C331MCO1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
PLG1C331MCO1TD.pdf
Availability of PLG1C331MCO1TD
QUANTITY
PLG1C331MCO1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLG1C331MCO1TD
Internal Part NumberEIS-PLG1C331MCO1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLG1C331MCO1TD
Related LinksPLG1C33, PLG1C331MCO1TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLG1C331MCO1TD Details Description
Related parts for PLG1C331MCO1TD
IC MPU I960 25MHZ 132CPGA datasheet.pdf
BOARD EZCONNECT W/BL-4000 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #13 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf