Vishay Thin Film PLT0603Z1072LBTS
PLT0603Z1072LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z1072LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z1072LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z1072LBTS
QUANTITY
PLT0603Z1072LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z1072LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z1072LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z1072LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z1072LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z1072LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z1072LBTS
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB OTP MQFP-80-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
560UF 200V 35X35 85C SI datasheet.pdf