Vishay Thin Film PLT0603Z1331LBTS
PLT0603Z1331LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z1331LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.33K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z1331LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z1331LBTS
QUANTITY
PLT0603Z1331LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z1331LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z1331LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z1331LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z1331LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z1331LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z1331LBTS
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 24POS STR datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y1-CU datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2200K 2SMD datasheet.pdf
1" POLY BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
IC CONTROLLER ACDC SOT26 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 150A BLUE datasheet.pdf