Vishay Thin Film PLT0603Z1761LBTS
PLT0603Z1761LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0603Z1761LBTS
Brief Description
RES SMD 1.76K OHM 0.15W 0603
Datasheet Download
PLT0603Z1761LBTS.pdf
Availability of PLT0603Z1761LBTS
QUANTITY
PLT0603Z1761LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0603Z1761LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0603Z1761LBTS
PackagingCut Strip
Resistance (Ohms)1.76k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0603Z1761LBTS
Related LinksPLT0603Z, PLT0603Z1761LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0603Z1761LBTS Details Description
Related parts for PLT0603Z1761LBTS
IC OPAMP JFET 4.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LABEL ATTN MIL 129N 4X4" 250PC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.024DIA GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 243 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC REG BUCK BST FLYBK 5V 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 216POS datasheet.pdf
2 X 36 YD BXD datasheet.pdf
CMOS, 240 MHz 10-Bit High Speed Video DAC IC datasheet.pdf