Vishay Thin Film PLTT0805Z1401QGT5
PLTT0805Z1401QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z1401QGT5
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z1401QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z1401QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z1401QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z1401QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z1401QGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z1401QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z1401QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z1401QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z1401QGT5
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CTRLR 4A 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 1W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODES datasheet.pdf
MICRO 31C P 18" WHT JACKS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf