Vishay Thin Film PLTT0805Z1521AGT5
PLTT0805Z1521AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z1521AGT5
Brief Description
RES SMD 1.52KOHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z1521AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z1521AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z1521AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z1521AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z1521AGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z1521AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z1521AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z1521AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z1521AGT5
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1M 1CH 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf