Vishay Thin Film PLTT0805Z5420QGT5
PLTT0805Z5420QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z5420QGT5
Brief Description
RES SMD 542 OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z5420QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z5420QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z5420QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z5420QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z5420QGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)542
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z5420QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z5420QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z5420QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z5420QGT5
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.62MM 11POS BK datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QUAD 2-1 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 2000A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf