Qualtek Electronics Corp. PLV-040S012
PLV-040S012 picture photo
Mfg. Part Number
PLV-040S012
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 3A
Datasheet Download
PLV-040S012.pdf
Availability of PLV-040S012
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PLV-040S012 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV-040S012
Internal Part NumberEIS-PLV-040S012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
PCN Obsolescence/ EOLPLV-0yyS0yy 20/Feb/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLV-040
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLV-040S012
Related LinksPLV-0, PLV-040S012 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLV-040S012 Details Description
Related parts for PLV-040S012
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FPBG datasheet.pdf
SENSOR PRES 10 BAR GAUGE 5V SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.5A 136 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYSTHESIZER 24SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8 OHM 1% 250W datasheet.pdf