Nichicon PLX1C151MCL1
PLX1C151MCL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLX1C151MCL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
PLX1C151MCL1.pdf
Availability of PLX1C151MCL1
QUANTITY
PLX1C151MCL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLX1C151MCL1
Internal Part NumberEIS-PLX1C151MCL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLX
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLX1C151MCL1
Related LinksPLX1C1, PLX1C151MCL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLX1C151MCL1 Details Description
Related parts for PLX1C151MCL1
FAN BLOWER CF 180X79MM 115VAC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 59MA 66 OHM TH datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 600mA (Flash) Camera Flash 16-DSBGA datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 38MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.1UF 1206 datasheet.pdf