Eaton (formerly Cooper Bussmann) PM-5R0V305-R
PM-5R0V305-R picture photo
Mfg. Part Number
PM-5R0V305-R
Brief Description
CAP 3F -20% +80% 5V T/H
Datasheet Download
PM-5R0V305-R.pdf
Availability of PM-5R0V305-R
QUANTITY
PM-5R0V305-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PM-5R0V305-R
Internal Part NumberEIS-PM-5R0V305-R
Featured ProductPowerStor® Supercapacitors
PM Series 5.0 Volt Supercapacitors
PCN Design/SpecificationPA,PB,PHB,PHV,PM Series UV Epoxy 01/May/2014
PA,PB,PHB,PHV,PM Series 01/May/2014
PackagingBulk
Capacitance3F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.209" (5.30mm)
Size / Dimension0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM-5R0V305-R
Related LinksPM-5R0, PM-5R0V305-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PM-5R0V305-R Details Description
Related parts for PM-5R0V305-R
IDC CABLE - CSR20G/AE20M/CSR20G datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf