Bourns Inc. PM0603-2N2-RC
PM0603-2N2-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM0603-2N2-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 700MA 80 MOHM
Datasheet Download
PM0603-2N2-RC.pdf
Availability of PM0603-2N2-RC
QUANTITY
PM0603-2N2-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603-2N2-RC
Internal Part NumberEIS-PM0603-2N2-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance2.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603-2N2-RC
Related LinksPM0603, PM0603-2N2-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603-2N2-RC Details Description
Related parts for PM0603-2N2-RC
IC OPAMP CFA 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 9S08 QB MCU datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.8A 23.4 MOHM datasheet.pdf