Bourns Inc. PM0603-56NJ-RC
PM0603-56NJ-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM0603-56NJ-RC
Brief Description
FIXED IND 56NH 600MA 310 MOHM
Datasheet Download
PM0603-56NJ-RC.pdf
Availability of PM0603-56NJ-RC
QUANTITY
PM0603-56NJ-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603-56NJ-RC
Internal Part NumberEIS-PM0603-56NJ-RC
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm
Q @ Freq35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.9GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603-56NJ-RC
Related LinksPM0603-, PM0603-56NJ-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603-56NJ-RC Details Description
Related parts for PM0603-56NJ-RC
RES SMD 5.23KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE 2MH 5A HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
A5 3.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
5+5 DIL PIN HDR datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZHV3 PG16 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT-563 datasheet.pdf