Bourns Inc. PM0603G-5R6J
PM0603G-5R6J picture photo
Mfg. Part Number
PM0603G-5R6J
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 15MA 1.55 OHM
Datasheet Download
PM0603G-5R6J.pdf
Availability of PM0603G-5R6J
QUANTITY
PM0603G-5R6J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603G-5R6J
Internal Part NumberEIS-PM0603G-5R6J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.55 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test4MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603G-5R6J
Related LinksPM0603, PM0603G-5R6J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603G-5R6J Details Description
Related parts for PM0603G-5R6J
TVS DIODE 5VWM 9.66VC SMC datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IGBT MOD SGL 250V 600A F SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf