Bourns Inc. PM0603G-R047J
PM0603G-R047J picture photo
Mfg. Part Number
PM0603G-R047J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 50MA 300 MOHM SMD
Datasheet Download
PM0603G-R047J.pdf
Availability of PM0603G-R047J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM0603G-R047J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603G-R047J
Internal Part NumberEIS-PM0603G-R047J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant260MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603G-R047J
Related LinksPM0603, PM0603G-R047J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603G-R047J Details Description
Related parts for PM0603G-R047J
CONN ADAPT JACK-JACK TNC 50 OHM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD LP SER 10-UMAX datasheet.pdf
FUSE 4.5A 500V MIDGT TLAG UL CSA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 3.3MH 4A HORZ datasheet.pdf
42+2 VERT MALE CONN W J/S datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf