Bourns Inc. PM0805H-3N9
PM0805H-3N9 picture photo
Mfg. Part Number
PM0805H-3N9
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 300MA 150 MOHM
Datasheet Download
PM0805H-3N9.pdf
Availability of PM0805H-3N9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM0805H-3N9 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0805H-3N9
Internal Part NumberEIS-PM0805H-3N9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0805H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance3.9nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.4GHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.033" (0.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0805H-3N9
Related LinksPM080, PM0805H-3N9 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0805H-3N9 Details Description
Related parts for PM0805H-3N9
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ3 0.98" datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TRANSFORMERS datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 137 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 1250VDC DRAWING T2 datasheet.pdf