Bourns Inc. PM1008-R68K-RC
PM1008-R68K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1008-R68K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680NH 400MA 1.47 OHM
Datasheet Download
PM1008-R68K-RC.pdf
Availability of PM1008-R68K-RC
QUANTITY
PM1008-R68K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1008-R68K-RC
Internal Part NumberEIS-PM1008-R68K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1008 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance680nH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.47 Ohm
Q @ Freq45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant375MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1008-R68K-RC
Related LinksPM1008-, PM1008-R68K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1008-R68K-RC Details Description
Related parts for PM1008-R68K-RC
IC PROCESSOR FRONT END LP 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR 83.25MM HALL GEAR TOOTH datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 128TQFP datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 1.78MM datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H datasheet.pdf