Seiko Instruments S-1132B31-M5T1G
S-1132B31-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B31-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-1132B31-M5T1G.pdf
Availability of S-1132B31-M5T1G
QUANTITY
S-1132B31-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B31-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B31-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B31-M5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B31-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B31-M5T1G Details Description
Related parts for S-1132B31-M5T1G
CAP CER 10UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR14H/AE14M/HPL14H datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CBL 29POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 0.0002 OHM 1% 7W 5930 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD7177 datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf