Bourns Inc. PM105SB-220M-RC
PM105SB-220M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM105SB-220M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.4A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
PM105SB-220M-RC.pdf
Availability of PM105SB-220M-RC
QUANTITY
PM105SB-220M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM105SB-220M-RC
Internal Part NumberEIS-PM105SB-220M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM105SB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM105SB-220M-RC
Related LinksPM105SB, PM105SB-220M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM105SB-220M-RC Details Description
Related parts for PM105SB-220M-RC
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A SOT96-1 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 512X36 20NS 120-TQFP datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 66POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
TNC MALE CAP W/WIRE CHN datasheet.pdf
OSC XO 33.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf