Bourns Inc. PM105SB-221K-RC
PM105SB-221K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM105SB-221K-RC
Brief Description
FIXED IND 220UH 470MA 780 MOHM
Datasheet Download
PM105SB-221K-RC.pdf
Availability of PM105SB-221K-RC
QUANTITY
PM105SB-221K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM105SB-221K-RC
Internal Part NumberEIS-PM105SB-221K-RC
FamilyFixed Inductors
SeriesPM105SB
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating470mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)780 mOhm Max
Q @ Freq27 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM105SB-221K-RC
Related LinksPM105SB, PM105SB-221K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM105SB-221K-RC Details Description
Related parts for PM105SB-221K-RC
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 200KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X8L 0402 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 7POS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPST 6A QC datasheet.pdf
IC LED DRIVER 90V .025A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN SKT 40POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf