Bourns Inc. PM1210-4R7J-RC
PM1210-4R7J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-4R7J-RC
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 165MA 1.5 OHM
Datasheet Download
PM1210-4R7J-RC.pdf
Availability of PM1210-4R7J-RC
QUANTITY
PM1210-4R7J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-4R7J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1210-4R7J-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1210 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PM1210 Series Apr/2014
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating165mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-4R7J-RC
Related LinksPM1210-, PM1210-4R7J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-4R7J-RC Details Description
Related parts for PM1210-4R7J-RC
BOX ABS BLACK 8.66"L X 5.51"W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 8SRT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB RA 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
04 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf