Bourns Inc. PM12565S-470M
PM12565S-470M picture photo
Mfg. Part Number
PM12565S-470M
Brief Description
FIXED IND 47UH 2.8A 69 MOHM SMD
Datasheet Download
PM12565S-470M.pdf
Availability of PM12565S-470M
QUANTITY
PM12565S-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM12565S-470M
Internal Part NumberEIS-PM12565S-470M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM12565S
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation2.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)69 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM12565S-470M
Related LinksPM1256, PM12565S-470M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM12565S-470M Details Description
Related parts for PM12565S-470M
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 330V 50A 114W D2PAK datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
LONG DISTANCE PROX SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf