Bourns Inc. PM125S-150M-RC
PM125S-150M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-150M-RC
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.45A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
PM125S-150M-RC.pdf
Availability of PM125S-150M-RC
QUANTITY
PM125S-150M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-150M-RC
Internal Part NumberEIS-PM125S-150M-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPM125S Series Feb/2014
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM125S
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.45A
Current - Saturation3.68A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.233" (5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-150M-RC
Related LinksPM125S-, PM125S-150M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-150M-RC Details Description
Related parts for PM125S-150M-RC
CONN RCPT 5POS 5.00MM SMD SLDR datasheet.pdf
RES 25 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf