Bourns Inc. PM125S-221M-RC
PM125S-221M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-221M-RC
Brief Description
FIXED IND 220UH 700MA 520 MOHM
Datasheet Download
PM125S-221M-RC.pdf
Availability of PM125S-221M-RC
QUANTITY
PM125S-221M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-221M-RC
Internal Part NumberEIS-PM125S-221M-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPM125S Series Feb/2014
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation950mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.233" (5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-221M-RC
Related LinksPM125S-, PM125S-221M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-221M-RC Details Description
Related parts for PM125S-221M-RC
CAP CER 3300PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 80A 500V FAST datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16WSOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 40POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf