Vishay/Dale RWR89N1501FSRSL
RWR89N1501FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1501FSRSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1501FSRSL.pdf
Availability of RWR89N1501FSRSL
QUANTITY
RWR89N1501FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1501FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N1501FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1501FSRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N1501FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1501FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N1501FSRSL
IC AMP AUDIO PWR 10W D 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50K OHM 1% 10W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf